Karantina Süresi Daha Uzun Olmalı!

0 58
Karantina Süresi Daha Uzun Olmalı!

ABD ’de bulunan Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, 28 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında Çin ’in Pekin kentinde yer alan PLA Genel Hastanesinde tedavi gören ve hafif COVID-19 semptomları bulunan 16 hasta üzerinde incelemelerde bulundu.

“KARANTİNA SÜRESİ 14 GÜNDEN UZUN OLMALI”

Uzmanlar, iyileşmiş gibi görünen hastaların hala virüs taşıyıcısı olduğunu ortaya koydular. Araştırmacılar, bu sebeple karantina süresinin 14 günden uzun olması gerektiğini kanıtladıklarını öne sürdüler.

İYİLEŞTİKTEN SONRA DA CORONAVİRÜS BULAŞTIRABİLİYORLAR

Bir dergide yayınlanan çalışmada bazı hastaların ateş ve öksürükleri kesildikten sekiz güne kadar Coronavirüsü taşıyıcı olduğu ortaya konuldu.

İncelenen vakaların en önemli semptomları arasında öksürük, ateş, farenkste ağrı (burun ve ağzı yemek borusuna bağlayan zar) ve nefes darlığı vardı. Araştırmacılar, bir ay boyunca tüm hastaların boğaz bezlerinden örnekler alarak virüs belirtileri açısından incelemeler yaptı.

Bunlara Gözatın
1 12

Makalenin yazarlarında Yale Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi yardımcısı Lok, kuluçka döneminin bir hasta dışında hepsinde beş gün olduğunu ve hastaların ortalama sekiz gün boyunca semptomları olduğunu belirti. Diğer yandan da, söz konusu vakalarda belirtilerin kaybolmasının ardından bir ila sekiz gün boyunca bulaşıcı özelliğe sahip olduğunu açıkladı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, semptomları olan kişilere, ‘ateş düşürücü ilaçlar olmadan ateşin kesilmesinden’ en az üç gün sonra karantinadan çıkmalarını öneriyor.  Fakat, PLA Genel Hastanesi’nde profesör ve makalenin bir diğer yazarı olan Dr. Lixin Xie, insanların daha uzun süre tecrit edilmesi gerektiğini önerdi.

“KARANTİNAYI İKİ HAFTA DAHA UZATIN”

Dr. Lixin Xie, “Coronavirüsüne ilişkin hafif solunum semptomlarınız varsa ve insanları enfekte etmeyecek şekilde evde kalıyorsanız, diğer insanlara bulaşmadığınızdan emin olmak için sosyal izalosyonunuzu iyileştikten sonra iki hafta daha uzatın,” ifadelerini kullandı.

Yazarlar, “COVID-19 hastaları semptomatik iyileşmelerinden sonra bile bulaşıcı olabilir, bu nedenle yakın zamanda taburcu olan hastalara, pozitif vakalar kadar dikkatli davranıni,” dedi.

İLİşKİLİ HABERLER Kongo Halk Cumhuriyeti ’nde Coronavirüsten İlk Ölümler

Kongo Halk Cumhuriyeti ’nde Coronavirüsten İlk Ölümler

Kıvanç Tatlıtuğ Coronavirüse mi Yakalandı?

Kıvanç Tatlıtuğ Coronavirüse mi Yakalandı?

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi: 1-2 Ayda Bitecek Bir Olay Değil

Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi: 1-2 Ayda Bitecek Bir Olay Değil

Berdan Mardini Coronavirüs Nedeniyle Çalışanlarını Ücretli İzne Çıkardı

Berdan Mardini Coronavirüs Nedeniyle Çalışanlarını Ücretli İzne Çıkardı

İLİşKİLİ GALERİLER Fransa'yı Coronavirüs Salgını Vurdu!

Fransa’yı Coronavirüs Salgını Vurdu!

Esra Dermancıoğlu'ndan Coronavirüs Mesajı

Esra Dermancıoğlu’ndan Coronavirüs Mesajı

ABD'de 6 Çocuk Annesi Coronavirüsten Dolayı Hayatını Kaybetti

ABD’de 6 Çocuk Annesi Coronavirüsten Dolayı Hayatını Kaybetti

Rusya'da Coronavirüs Nedeniyle Evlenmek ve Boşanmak Yasaklandı

Rusya’da Coronavirüs Nedeniyle Evlenmek ve Boşanmak Yasaklandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.