Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor

0 84
Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor

Akdeniz’e özgü bir bitki olan maydanoz birçok derde deva oluyor. Maydanozun güçlü bir antioksidan olduğunu belirten Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen moleküllerden hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Maydanozda başlıca antioksidanlar flavonoidler, karotenoidler ve Vitamin C’dir. Maydanoz, özellikle flavonoidler olarak bilinen antioksidan bakımından zengindir. Araştırmalar, flavonoidler bakımından zengin diyetlerin kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.” diyor.

KURUTULMUŞ MAYDANOZ TAZEYE GÖRE DAHA SAĞLIKLI

Kurutulmuş maydanozun tazeye göre 17 kat daha fazla antioksidan içeriği bulunduğunun saptandığını belirten Profesör Saygı, maydanozun kanseri önleyici özelliklerini şöyle anlatıyor: “Maydanoz, antikanser etkileri olabilecek biyoaktif maddeleri içermektedir. Oksidatif stres, antioksidanlar ve serbest radikallerin seviyelerinde dengesizlik ile karakterize bir durum olup kanser de dahil olmak üzere bazı kronik hastalıkların gelişimi ile ilişkilidir. Maydanoz, oksidatif stresi azaltan flavonoid antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir. Araştırmalar ayrıca maydanozun yapısındaki bazı flavonoid alt gruplarının (örneğin müretin ve apigenin) kanser önleyici özelliği olduğunu göstermiştir.” dedi.

KALP SAĞLIĞINA DA FAYDALI

Maydanoz, kalp sağlığını destekleyen, özellikle de folat (Vitamin B9) içeriklerce de zengin. 58 binden fazla kişiyle yapılan kapsamlı bir çalışmada, folat (Vitamin B9) alımının kalp hastalığı riskini yüzde 38 azalttığı gözlemlenmiş. Bin 980 erkekle yapılan bir başka çalışmada ise folat değeri düşük beslenmelerde kalp hastalığı riskinde 55 artış olduğu saptanmış.

KARACİĞERİ TEHLİKELİ TOKSİNLERDEN KORUYOR

Bunlara Gözatın
1 12

Vücudumuzun detoks merkezi karaciğerimiz için de maydanoz çok gerekli bir besin. Karaciğerimiz tehlikeli toksinleri vücudumuz dışına atıyor. Maydanozda bulunan apigenin ve myristicin, karaciğerdeki enzimlerin verimliliğini arttırarak vücudun bu doğal detoks işlemine yardımcı oluyor.

MAYDANOZ GÖZ SAĞLIĞI İÇİN DE FAYDALI

Maydanozun karaciğer kadar göz sağlığı için de faydalı bir besin olduğunu söyleyen Birol Saygı, “Maydanozda bulunan lutein, beta karoten ve zeaksantin, gözlerinimizi korumaya ve sağlıklı görmeyi desteklemeye yardımcı olan üç karotenoiddir. Karotenoidler, güçlü antioksidan aktiviteye sahip bitkilerde bulunan pigmentlerdir. Lutein ve zeaksantin yaşa bağlı makula dejenerasyonunu yavaşlatmakta. Beta karoten ise vücudunuzdaki A vitaminine dönüştürülür. A vitamini korneayı olası zararlara karşı güçlendirir.” açıklamasını yapıyor.

MAYDANOZ NASIL SAKLANMALI?

Maydanoz, çok yönlü ve ucuz bir lezzet seçeneği. Satın alırken, koyu yeşil renkli, taze ve berrak görünümlü maydanozlar seçilmeli. Yaprakları solmuş veya sarı renkte olan demetlerden kaçınmalı çünkü; bunlar aşırı olgunlaşmış olup çabuk fiziksel hasar görürler. Taze maydanoz, kullanmadan hemen önce yıkanmalıdır çünkü çok kırılgandır. Temizlemenin en iyi yolu, tıpkı ıspanak gibidir.

Taze maydanoz buzdolabında plastik bir torbada tutulmalıdır. Maydanoz hafif nemi sever. Bu yüzden buzdolabına koymadan önce üzerine biraz su serpin ya da yıkadıktan sonra kurutmayın. Yemeklerde kullanılacak maydanozu en iyi koruma yöntemi dondurmaktır. İyice yıkayıp kurutulduktan sonra plastik torbalarda dondurulabilir ve çözündürme yapmadan tariflerde en iyi şekilde kullanılır.

İLİşKİLİ HABERLER Maydanoz Saplarını Sakın Atmayın!

Maydanoz Saplarını Sakın Atmayın!

Maydanozu Dolapta Saklamak İçin Püf Noktaları

Maydanozu Dolapta Saklamak İçin Püf Noktaları

Yeşilliklere Dikkat! Maydanozu Nasıl Yıkamak Gerekir?

Yeşilliklere Dikkat! Maydanozu Nasıl Yıkamak Gerekir?

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

İLİşKİLİ GALERİLER Kızartma Yağına Maydanoz Koyunca Neler Oluyor?

Kızartma Yağına Maydanoz Koyunca Neler Oluyor?

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Maydanoz Kürü!

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Maydanoz Kürü!

Maydanoz Yemiyorsanız Bir Daha Düşünün!

Maydanoz Yemiyorsanız Bir Daha Düşünün!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.