Dokunduktan Sonra Hemen Eller Yıkanmalı

0 80
Dokunduktan Sonra Hemen Eller Yıkanmalı

Coronavirüs salgınından korunmak için uzmanlar sürekli uyarılarda bulunuyor. O uyarılardan biri de Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. İlhami Çelik’ten geldi. Çelik, “ATM ve bina girişlerindeki kapı şifreleri gibi yerlere dokunduktan sonra elimizi, ağzımıza ve gözümüze götürmeyelim. Mutlaka eller hemen yıkanmalı.” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. İlhami Çelik, virüsün bulaşma yollarıyla ilgili “En çok bulaşma yolu ağızdan çıkan tükürük ve damlacıklardır. Biz 1 metre kabul ediyoruz mesafeyi çünkü çoğunluğu bu safhada göstermiş. Virüs hava yolu ile bulaşmıyor. Hava yoluyla bulaşan hastalıklar kızamık, kızamıkçık, su çiçeği, verem gibi diğer hastalıklardır. Hava yolu ile bulaşsaydı çok daha fazla insana bulaşırdı.” dedi.

ELLER HEMEN YIKANMALI

ATM ve bina girişlerindeki kapı şifrelerine dokunulduğunda dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Çelik, “ATM ve diğer elektronik cihazlara dokunmak çok tehlikeli olabilir ama bunun bir sonu yok. O ortamlarda virüs yaşayabilir. Böyle şeyler düşünürken psikopata bağlayacağız. Bu kadar tedirgin olmaya gerek yok. Ellerimizi yıkayalım, temiz olalım. ATM, bina girişlerindeki kapı şifreleri gibi yerlere dokunduktan sonra elimizi, ağzımıza ve gözümüze götürmeyelim. Mutlaka eller hemen yıkanmalı. Sosyal izolasyona dikkat etmeliyiz.” diye konuştu.

Bunlara Gözatın
1 12

KAPALI ORTAMDA MASKE TAKILMASINI ÖNERİYORUZ

Maske kullanımına değinen Çelik, “Açık havada ve başkalarından uzakta iseniz maske takmanıza gerek yok. Sosyal izolasyon mesafesinden yani 1 metreden daha yakın kalacaksanız, kapalı ortama girmişseniz maske takmanızı öneriyoruz. Otobüste, minibüste ve asansörde maske takın.

Ancak dışarıda temiz havada yürürken yanınızda da kimse yokken maskenin gereği yok. Kendinizi boş yere sıkıntıya sokmuş oluyorsunuz çünkü maske ile nefes alıp vermek çok daha zor.” ifadelerini kullandı.

İLİşKİLİ HABERLER El Hijyeni Daha Önemli

El Hijyeni Daha Önemli

Maske Kullananlar Bu Önerilere Dikkat

Maske Kullananlar Bu Önerilere Dikkat

Dünya Sağlık Örgütü'nden Maske Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü’nden Maske Açıklaması

Rusya'da Coronavirüs Nedeniyle Evlenmek ve Boşanmak Yasaklandı

Rusya’da Coronavirüs Nedeniyle Evlenmek ve Boşanmak Yasaklandı

İLİşKİLİ GALERİLER El Yıkamaya Dair Hastalıktan Koruyan Öğrenmeniz Gerekenler

El Yıkamaya Dair Hastalıktan Koruyan Öğrenmeniz Gerekenler

Yanlış Bilinen Hijyen Hataları!

Yanlış Bilinen Hijyen Hataları!

Milli Eğitim Bakanlığı Cerrahi Maske Makinesi Üretti

Milli Eğitim Bakanlığı Cerrahi Maske Makinesi Üretti

ABD'de 6 Çocuk Annesi Coronavirüsten Dolayı Hayatını Kaybetti

ABD’de 6 Çocuk Annesi Coronavirüsten Dolayı Hayatını Kaybetti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.