Şanlıurfa Karahantepe’de 250 Dikilitaş Bulundu

0 51
Şanlıurfa Karahantepe'de 250 Dikilitaş Bulundu

Şanlıurfa Karahantepe’de geçen yıl başlanılan kazı çalışmaları heyecan yarattı. Şanlıurfa’da kültür envanterinin tespiti için başlatılan çalışmalar sırasında neolitik döneme ait T şeklinde 250 dikilitaş bulundu.

Taşlar, UNESCO’nun ‘Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki varlıklar arasında bulunan ve dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olan Göbeklitepe’dekilerle büyük benzerlik gösteriyor.

Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Göbeklitepe’ye alternatif olan Karahantepe ‘T’ şeklinde 250 dikilitaşın toprak altından gün yüzüne çıkarılması heyecanla bekleniyor.

Bunlara Gözatın
1 12

Keçilitepe’ olarak da bilinen alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı ve Karahantepe Kazı Başkanı Prof.Dr. Necmi Karul başkanlığında’Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları’ Projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden alınan izinle İstanbul Üniversitesi’nce Prof.Dr. Necmi Karul başkanlığında bölgede ilk kazı çalışmalarına geçen yıl başlanmıştı.

Karahantepe Kazı Başkanı Prof.Dr. Karul, bölgede Göbeklitepe ile aynı dönemde olduğu tahmin edilen 12 noktanın bilindiğini bunlardan birinin ise Karahantepe olduğunu söyledi. Hava şartları ve coronavirüs tedbirleri kapsamında bahar ayında yapılması planlanan kazı çalışmalarının ertelendiğini ifade eden Karul, “Kültür Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Karahantepe ’de yürütülen çalışmalara çok önem veriyor. Burası gelecekte Türkiye ’nin yeni yüzü olacağını ümit ediyoruz” dedi.

İLİşKİLİ HABERLER Roma Dönemine Ait Eserler Bulundu

Roma Dönemine Ait Eserler Bulundu

Turistlerin Gözde Mekanı Harput Mahallesi Sessizliğe Büründü

Turistlerin Gözde Mekanı Harput Mahallesi Sessizliğe Büründü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.