Kültürel Değerlerimiz UNESCO Yolunda

0 63
Kültürel Değerlerimiz UNESCO Yolunda

Türkiye Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında UNESCO nezdinde gerçekleşen çalışmalar devam ediyor.

Çalışmaları neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1’i ulusal, 3’ü çok uluslu olmak üzere toplam 4 unsurun listeye kaydedilmesi için başvuruda bulunuldu.

Ulusal aday dosyası olarak “Hüsn-i Hat: İslami Güzel Yazı Sanatı”, ortak olarak da Türkiye’nin moderatörlüğünde Azerbaycan ile “Çay Kültürü: Kimlik, Misafirperverlik ve Sosyal Etkileşim Sembolü” ve “Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcra Sanatı”, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan ile “Nasreddin Hoca Fıkraları Anlatma Geleneği” dosyaları UNESCO’ya sunuldu.

Bunlara Gözatın
1 12

Ülkemiz, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ne taraf 178 ülke içerisinde 18 unsur ile listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alıyor.

Jamaika’nın başkenti Kingston’da bu yıl 30 Kasım – 5 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi 15. Toplantısı’nda daha önce sunulan iki unsurun daha listeye eklenmesi ile sayının 20’ye ulaşması bekleniyor.

Bu dosyaların, Türkiye’nin moderatörlüğünde İran, Azerbaycan ve Özbekistan ile birlikte ortak dosya olarak sunulan “Minyatür Sanatı” ile Kazakistan ve Kırgızistan ile sunulan “Geleneksel Zeka ve Strateji Oyunu: Mangala/Köçürme” olması planlanıyor.

İLİşKİLİ HABERLER Geleneksel Türk Okçuluğu UNESCO Listesinde!

Geleneksel Türk Okçuluğu UNESCO Listesinde!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.