İspanya Coronavirüs ile Mücadelesinde Desteği İçin Türkiye ’ye Teşekkür Etti

0 93
İspanya Coronavirüs ile Mücadelesinde Desteği İçin Türkiye ’ye Teşekkür Etti

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, İspanyol televizyonu Cuatro’ya gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada bakan Laya “Dost ve ortağımız Türkiye, cömertlik göstererek solunum cihazlarının İspanya’ya gönderilmesi kararını almıştır.” İfadelerini kullandı.

İspanya’da muhalefet partilerinin, Türkiye’ye yönelik suçlamalarını sert dille eleştiren Laya, “Türkiye’ye karşı adil olmayan suçlamaları en açık ve en güçlü bir şekilde reddetmek istiyorum. (El koydu, çaldı) gibi doğru olmayan suçlamalar yapıldı. Basında, siyasi partilerde ve kamuoyunda kullanılan bu tip ifadelerin, bizim ikili ilişkilerimize zarar verdiğinin bilinmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Bunlara Gözatın
1 26

Laya, konunun diplomatik bir yolla çözüldüğüne dikkati çekerek, “Olan şu ki, İspanya’daki iki özerk yönetimin satın aldığı solunum cihazlarının teslimi gecikmiştir. Türkiye, önce bunları ülkesindeki hastalar için kullanmak istemiştir ama İspanya’daki aciliyeti görerek bizimle paylaşmaya karar verdiklerini bu gece bize iletmişlerdir.” açıklamasında bulundu.

Söz konusu solunum cihazlarının şu anda lisans işlemlerinin yapıldığını ve ileriki saatlerde İspanya’ya ulaşacağını kaydeden Laya, “İspanya hükümeti tarafından sorumlu ve eylem odaklı, Türk hükümeti tarafından da İspanya’daki acil duruma karşılık veren büyük bir iş yapılmıştır. Verilmesi gereken tek mesaj budur.” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan bakan Laya, Twitter hesabı üzerinden Türkiye’ye ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederek, “Dost ve müttefik Türkiye’nin jestine teşekkür ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.