Ezan sesi ilk kez Minneapolis ’te sokaklarında yankılandı!

0 52
Ezan sesi ilk kez Minneapolis ’te sokaklarında yankılandı!

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, şehir yönetimiyle Müslüman cemaatin üyeleri arasında yapılan ortaklık sonucunda Minneapolis ’in Cedar-Riverside semtinde perşembe akşamından itibaren ezan sesleri yükseldi.

RAMAZAN AYI BOYUNCA SÜRECEK

Ezanın semtte Dar el Hicre Camisi ’nden hoparlörden okunması uygulamasının, Ramazan ayı boyunca günde 5 vakit devam edeceği belirtildi.

Ezanın hoparlörden okunmasının, Ramazan ayı boyunca koronavirüs önlemleri nedeniyle iftar ve sahur etkinliklerine, teravihlere ve diğer toplantılara katılamayacak Müslümanları manen rahatlatması ümit ediliyor. Uygulama, şehirdeki Müslümanlar tarafından sevinçle karşılandı.

Bunlara Gözatın
1 26

Tüm dünyada Müslümanların ezan çağrısıyla büyük ferahlık hissettiğini belirten Dar el Hicre Camisi ’nin imamı Şerif Muhammed, “Korku ve tecrit döneminde, Müslüman topluluklar, Minnesota ’da tüm farklılıklarını seven ve onurlandıran bir şehrin avantajından faydalanacaklar.” dedi.

BAŞKAN FREY: EZAN KRİZ ZAMANINDA DAYANIŞMAYI SAĞLAR

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey de ezanın her gün hoparlörden okunmasının, Ramazan ayında şehrin sakinlerinin içini bir nebze de olsa rahatlatacağını söyledi.

Frey açıklamasında “Fiziksel mesafenin birbirimizden ayrı dua etmemizi gerektirdiği bir dönemde, liderler birliktelik hissini yaratmakla mesuldürler. Ezan, her ikisi de kriz zamanında elzem olan rahatlama ve dayanışmayı sağlar.” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.