Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa’da Vaka Sayısı Yüzde 15 Arttı

0 62
Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa'da Vaka Sayısı Yüzde 15 Arttı

Çin’in Vuhan kentinden yayılmaya başlayan coronavirüs salgını şimdiye kadar yaklaşık olarak 6 milyon insanı etkiledi. Virüs özellikle Avrupa bölgesinde ciddi tahribatlar bırakırken, DSÖ’nün Avrupa Bölge direktörü Dr. Hans Kluge video konferans aracılığı ile bir basın toplantı gerçekleştirdi. Kluge, Avrupa’da şimdiye kadar 2 milyondan fazla doğrulanmış vaka tespit ettiklerini belirtti ve “Trajik olan ise 175 binden fazla insanın ölmesi oldu. DSÖ ’nün elindeki verilere göre Covid-19 ’dan ölenlerin yüzde 94 ’ü 60 yaşın üzerinde ve yüzde 59 ’u erkek. Yaşamını yitirenlerden yüzde 97 ’sinin en az bir rahatsızlığı vardı. Bu hastalıklar arasında başı çeken ise kardiovasküler rahatsızlıklardı.” dedi.

Son 2 haftalık süreçte Avrupa’daki vaka sayısının yüzde 15 arttığını söyleyen Kluge, “Avrupa ’daki vaka sayısı küresel vakaların yüzde 38 ’ine denk geliyor ve Avrupa ’daki ölümler dünya çapındaki ölümlerin yüzde 50 ’sine denk geliyor.” dedi.

TÜRKİYE DE LİSTEDE

Bunlara Gözatın
1 27

2 haftalık süreçte Avrupa’da kümülatif olarak vaka sayısında artış yaşayan 5 ülke olduğunu vurguladı ve “Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa ’daki ölümler, Avrupa ’daki ölümlerin yüzde 72 ’sine denk geliyor.” ifadelerini kullandı.

Dr. Kluge açıklamalarının devamında, “İnsanlar olmadan ekonomi olmaz.” dedi ve sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalarının uygun bir şekilde gevşetilmesi gerektiğini dile getirdi.

İLİşKİLİ HABERLER Dünya Sağlık Örgütü, Yeni Bir Coronavirüs Uygulaması Yayınlayacak

Dünya Sağlık Örgütü, Yeni Bir Coronavirüs Uygulaması Yayınlayacak

Dünya Sağlık Örgütü Bağımsız Soruşturmayı Kabul Etti

Dünya Sağlık Örgütü Bağımsız Soruşturmayı Kabul Etti

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.