Bakan Fahrettin Koca’dan Açıklama! İzole Edemezsek

0 82
Bakan Fahrettin Koca'dan Açıklama! İzole Edemezsek

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış olunan yazılı açıklamada, Bakan Fahrettin Koca, 81 il sağlık müdürü ile dün saat 22.30’da başlayıp 3 saat süren video konferans görüşmesi yaptı.

Gerçekleşen toplantıda, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin şehirlerde gerçekleşen çalışmalar, hastaların durumu, tedavi protokolleri, yoğun bakım doluluk oranları ve mevcut ihtiyaçlar işaret edildi.

“BİRİNCİ OLARAK KONTROL EDEBİLİR OLMALIYIZ”

Görüşmede, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pozitif vaka temaslılarının taranması konusunda hızlı hareket edilmesi gerektiğinin işaret ederek “Bu dönemde temas içinde olan kişileri izole edemezsek, hastalığı kontrol etme şansımız olmaz. O nedenle birinci olarak kontrol edebilir olmalıyız. İkinci olarak gelen hastaya erken dönemde hızla tanısını koyup, erken dönemde yatırılması gereken hasta ise servise veya yoğun bakıma alınması; eve gönderilmesi ve takip edilmesi gereken bir hasta ise onu da hızla gerçekleştirip eve gönderip orada izolasyonunu sağlamak bu dönemde son derece önemli.” yorumunda bulundu.

Bunlara Gözatın
1 27

“TANI VE TEDAVİ KONUSUNDA GECİKME YAŞANMAMASI GEREKİYOR”

Koca, tanı ve tedavi konusunda gecikme yaşanmaması gerektiğini ifade ederek şu sözlere yer verdi:

“Özellikle koruyucu maske ve ekipmanları konusunda asla bir sorun olmamalı. Her geçen gün servislerimizin kapasitesini nasıl artıracağımıza bakmaya, yoğun bakım yataklarımızı daha reel kullanmaya, riskli olan hastayı yoğun bakım şartlarında takip etmeye gayret edelim. Yani, yoğun bakımda zorunlu takip edilmesi gereken hastanın yoğun bakımda, serviste takip edilmesi gereken hastanın da ilk planda serviste takibi son derece önemli. Entübasyon safhası ne kadar uzatılabilirse, bu dönemi kolay atlatabileceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, görüşmenin devamında il sağlık müdürlerinin sorularını cevapladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.