ABD’de Coronavirüs Aşısı Panik Yarattı!

0 71
ABD'de Coronavirüs Aşısı Panik Yarattı!

Coronavirüs kaynaklı ölüm sıralamasında rekor kıran ve uluslararası kategoride adını birinci sıraya yazdıran ABD’de yapılan araştırmaların sonucunda halkın Covid-19 aşısına kaygıyla yaklaştığı ortaya çıktı.

Bu doğrultuda yapılan araştırmalar sırasında ABD vatandaşlarına coronavirüs aşısını yaptırıp yaptırmayacakları soruldu.

AMERİKALILARIN ÇOĞUNLUĞU, AŞIYI YAPTIRMAKTA KAYGILI
ABD’de The Associated Press-NORC Center ortaklığında düzenlenen araştırmada, coronavirüse karşı aşı geliştirilmesi durumunda Amerikalıların aşı yaptırma hususunda derin kaygı yaşadığı rapor edildi.

YÜZDE 20 “AŞI YAPTIRMAM” DEDİ
Araştırmada yer alan Amerikalıların yüzde 20’si coronavirüs için aşı olmayı kabul etmeyeceğini belirtirken, yüzde 31 de kararsız olduğunu söyledi.

Bunlara Gözatın
1 15

Ayrıca aşı olmayı reddeden veya kararsız olan yüzde 51’lik kesim gerekçe olarak “güvenlik” kaygısı duyduklarını aktarırken, yüzde 49’su ise ailelerini ve toplumu korumak için aşı olacaklarını belirtti.

LATİN KÖKENLİLER VE AFRO-AMERİKANLAR SOĞUK BAKIYOR
Coronavirüs salgınından en fazla etkilenen azınlık grubu olmalarına rağmen, ankette Latin kökenli ve Afro-Amerikan katılımcıların, beyaz Amerikalılara göre aşı olmayı daha soğuk karşıladıkları belirlendi.

BEYAZ AMERİKALILARIN YÜZDE 56’SI, AŞIYA KARŞI DEĞİL
Ankete katılan beyaz Amerikalıların yüzde 56 ’sı coronavirüs aşısı yaptıracağını işaret ederken, Latin Amerikalıların yüzde 37 ’si, siyahilerin ise sadece yüzde 25 ’i aşı olmayı kabul edeceğini söyledi.

60 YAŞ ÜSTÜ VE ALTININ AŞIYA TUTUMU
Öte yandan anketteki yaş dağılımına göre de 60 yaş ve üstü katılımcıların yüzde 67’si aşı olmayı kabul ederken, 60 yaş altı katılımcılarda ise bu oranın yüzde 40’a düştüğü kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.